Kategorie

Ingredience

Produkty

Neurokosmetika – kůže, mozek a emoce

Neurokosmetika – kůže, mozek a emoce

Už jste někdy měli opar bezprostředně po zkoušce nebo stresovém období? A pupínek, který vykoukne před důležitou událostí?

 

Dnes slyšíme stále častěji o Neurokosmetice, vědě, která studuje vztah mezi kůží a mozkem, identifikuje souvislosti, příčinné faktory a poté studuje a navrhuje efektivní řešení. Kůže je přímo spojena s naší psychikou a nervovým systémem. 

Ve skutečnosti emoce dokáží oslabovat obranyschopnost kůže, způsobovat nebo zhoršovat záněty, akné, dermatitidu nebo psoriázu. Stojí za oslabením vlasů, za jejich vypadáváním (s názvem telogenní efluvium) to má přímou návaznost na prožitý stres, který přepne vlasy z růstové fáze do fáze terminální, kdy vypadnou.

 

Kůže k nám promlouvá

Kůže reaguje na naše nálady, emoce a někdy se tak vyjadřuje více než my. Můžeme říci: „mluví k nám“! Jen pomyslete na opar nebo pupínek, který se objevuje ve stresujícím období z psychofyzického nebo emocionálního hlediska.

 • Když se ocitneme ve zvláště stresových situacích, tělo uvolní kortizol, nazývaný také stresový hormon, který mění stav pohody kůže.
 • Reakce těla na stresovou situaci je vždy stejná – imunitní systém se připraví na možný boj, třeba tím, že spustí produkci chemických látek, jako jsou interleukiny. Ty kromě toho, že napomáhají v jistých ohledech ochraně zdraví, mohou zapříčinit i zánět. Takový zánět pak může spustit problémy s pletí, k nimž jsme náchylní, ať už naší genetickou výbavou nebo vlivem vnějšího prostředí.

 

Stres je prostě univerzální spouštěč jakékoliv neplechy, k níž má naše kůže tendenci. A zhoršuje samozřejmě problémy, jimiž již trpíme. Může také z naší relativně normální pleti utvořit pleť citlivou.

 

Neurokosmetika – kůže, mozek a emoce

Stres a jeho vliv na kůži

 • Díky stresovým situacím se snižuje tvorba kolagenu, dochází k zužování cév a tím pádem i ke snížení přívodu kyslíku a živin, které jsou pro pleť velice důležité. To vše má za následek předčasné stárnutí a vrásky.

 

 • Když jsme nervózní a ve stresu máme tendenci častěji si sahat na pleť, což velmi nahrává akné. Nečistoty, které máme na pleti, se mohou dostat na pokožku, ulpí v pórech, kde jsou živnou půdou pro bakterie způsobující akné, jako je Propionibacterium Acnes.

 

 • Když jsme ve stresu máme tendenci tíhnout k nezdravé stravě, častěji  mlsáme a zaháníme problémy jídlem a pitím, včetně alkoholu. To vše opět negativně ovlivňuje kvalitu a zdraví pleti a je živnou půdou pro problematickou pleť a akné.

 

 • Nedostatek spánku jde ruku v ruce se stresem a starostmi a i ten ovlivňuje naši pleť. Existuje celá řada vědeckých studií, které potvrzují spojitost mezi spánkem a stárnutím pleti. Během noci je regenerace kožních buněk téměř dvojnásobná. Spánek kratší, než sedm hodin denně, vede kromě vzniku hlubších vrásek a linií, zašedlé pleti a tmavým kruhům pod očima také k narušení funkce ochranné bariéry pleti. Taková pleť má potom tendenci ztrácet vodu a je dehydratovaná, což znamená, že je také více náchylná k infekcím a snáze do ní proniká škodlivé UV záření.

 

Kosmetika, terapie a únik od stresu

Textury, vůně, konzistence ovlivňují naši náladu, emoce, které pozitivně ovlivňují naši pohodu a krásu pokožky. Čas, který sobě věnujeme a s láskou o sebe pečujeme – už to je samotná terapie, pro někoho i jistý způsob meditace. 

Laboratoře Bioearth berou tento vztah v úvahu a snaží se svými kosmetickými produkty harmonizovat vztah kůže a mozku v souladu s jejich holistickou vizí pohody. Věří, že kosmetika dokáže zlepšit náladu, potěšit smysly a naučit se zdravé sebelásce.

 

Vezměme si například řadu másel a olejů

 • Jsou tvořeny funkčními, výjimečnými a biologickými látkami známými pro své blahodárné vlastnosti na pokožku.
 • Jejich vůně, vzhled i způsob aplikace je doslova magický.

 

 

Vůně:

 • Oleje, másla tvoří organické extrakty a přírodní složky, které během používání uvolňují svoji přírodní vůni. Tyto jemné vůně se dostanou k našemu mozku jako první, probudí různé emoce v závislosti na dané vůni a teprve poté projeví požadovaný účinek na kůži.

 

Textury:

 • Díky směsi vodné fáze (květinové vody, výluhy z rostlin) a olejové fáze pocítíme na pokožce okamžitou svěžest a lehkost. Samotná absorpce, hydratace je daleko hlubší a účinnější než u běžných olejů.

 

Pohyb a uvolnění stresu:

 • Rituál krásy začíná promísením, jako byste si připravovali letní koktejl. Využijte toho a setřeste ze svého těla a mysli nahromaděný stres, každodenní myšlenky a úsilí. Sledujte, jak voda a olej, emulgují (jak se spojují), vytvářejí krásné bublinky, malé koule, které se pohybují s velkou lehkostí nahoru a dolu.

 

Sílu doteku:

 • A teď jen jemně naneste olejíček na pokožku tváře a špičkami prstů rozetřete lehkou masáží. Hlaďte svou tvář a užívejte si mocnou sílu doteku. Věnujte sobě a své pleti čas, nespěchejte a užijte si chvilku sama pro sebe.

 

Neurokosmetika – kůže, mozek a emoce

Top rozmazlení

Dokonce i másla Bioearth Vás zvou, abyste si udělali pauzu a užili si zvláštní zážitek: potěšení z bohaté receptury, jemný dotek na kůži, příjemná masáž, receptura bohatá na aktivní složky, které pokožku probudí a hluboce vyživují.

Více se o blahodárných olejích a máslech dočtete v našem článku, který je věnován jenom jim.

 

Závěrem

Jsou to detaily a malé denní radosti, které nás dokáží odpoutat od každodenních myšlenek a starostí spojených s běžným dnem.

Pečujte o sebe s láskou, vyčleňte si čas jen sami pro sebe. Relaxujte, sportujte,  meditujte, zkrášlujte se, prostě dělejte to, co Vás činí šťastnými. To vše činí šťastnou a spokojenou i naši pleť, jejíž zdraví a krása nám bude odměnou. 

 

Pokud si nevíte rady s výběrem vhodných produktů pro aktuální stav a potřeby Vaší pleti, jsem tu pro Vás. Vyplňte náš kosmetický dotazník, nahrajte fotografii a můžete se těšit na kompletní analýzu a doporučení vhodných přípravků včetně jejich správného použití.

 

Kam pokračovat ve čtení

Kosmetička radí – pigmentové skvrny

Kosmetička radí – pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny neboli hyperpigmentace jsou malé nebo větší tmavé až černé skvrny, které trápí čím dál více žen a slečen. Ubírají nám na sebevědomí, necítíme se dobře a snažíme se je všemožně odstraňovat a maskovat hodně krycími líčidly. Jaké přípravky jsou vhodné pro takový stav pleti, jak je správně použít, vrstvit, kombinovat a jak moc je důležitá prevence? To vše v novém článku.

Kosmetička radí – co na akné, pupínky a záněty

Kosmetička radí – co na akné, pupínky a záněty

Pupínek, vřídek, akné - kdo by to neznal, čas od času se objeví i na té nejdokonalejší tváři a v ten nejméně vhodný moment. Co dělat a co naopak nikdy nedělat, když se objeví pupínek? Co spolehlivě zabere a pomůže postižené místo rychle vyhojit?

Kosmetička radí – Jak osvěžit a hydratovat pleť v létě

Kosmetička radí – Jak osvěžit a hydratovat pleť v létě

V letních měsících je naše pokožka vystavena zvýšené zátěži - slunce, horko, klimatizace, chlór, sůl. Více se také potí a tím ztrácí důležité minerály a soli. Vsaďte na každodenní hydratační péči - čištění, tonizace, sérum, krém a navíc hydratujte v průběhu dne. Jak a čím ale pleť v průběhu dne hydratovat? To vše se dozvíte v novém článku a videu.

Komentáře ke článku

Odebírejte novinky a zajímavosti

Odhlásit se můžete kdykoliv!

UKLÁDÁM..

Váš e-mail byl úspešně uložen. Děkujeme.