Kategorie

Ingredience

Produkty

Rtěnky, lesky, balzámy – péče nebo naprostý opak

Rtěnky, lesky, balzámy – péče nebo naprostý opak

CO UŽÍVAT K PÉČI O RTY

Často se užívají balzámy či různé „zázračné produkty“ na rty. Mnozí lidé se přitom domnívají, že tím prospějí svému zdraví. Kdyby ovšem nahlédli do složení těchto produktů, tak by zjistili, že ani „jelení lůj“ neobsahuje to, co by dle názvu oprávněně očekávali.

Převážná část běžně nabízených prostředků na rty obsahuje PARAFÍNY, SILIKONY, SYNTETICKÉ VOSKY, RŮZNÉ PARFEMACE, PŘÍCHUTĚ, BARVIVA A DALŠÍ CHEMIKÁLIE.

 

RTĚNKY A LESKY

Většina žen si též rty maluje rtěnkou. Zřejmě si neuvědomují, co si přitom na svá ústa nanášejí. Kdyby ovšem zjistily, jakým zdravotním dopadům se v důsledku toho vystavují, zřejmě by se zhrozily. Převážná část rtěnek obsahuje nemálo škodlivin, jejichž časté používání může jen těžko zůstat bez následků. Nezanedbatelná část přípravků, jež se nanáší na rty, se dostává přímo do těla. Jejich uživatelé je totiž sní.

Rtěnky, lesky, balzámy – péče nebo naprostý opak

Pokud někdo používá rtěnku denně, po desítky let, pochopitelně jí spolyká značné množství.

Uvádí se, že žena, jež celoživotně používá rtěnku, jí sní průměrně kolem 3,5 kg.

NA SLOŽENÍ ZÁLEŽÍ, CO JE TEDY UVNITŘ?

 

ROPNÉ PRODUKTY

Ve složení INCI na etiketě produktu se označují těmito názvy:

  • Paraffin, Paraffinum Liquidum, Cera Microcristallina, Mineral Oil, vazelína, atd.

 

Tukový základ většinou tvoří levné ropné produkty, jež se označují jako minerální oleje či parafíny. Mají vysokou stabilitu, rezistenci a trvanlivost, což sice může vyhovovat výrobcům, avšak nikoli naší pokožce – vytvářejí totiž na kůži neprodyšný film. Kromě toho spojují některé studie aromatické uhlovodíky z ropy se zvýšením rizika vzniku nádorových onemocnění kůže. Neměli bychom proto podceňovat časté užívání ropných derivátů

SILIKONY

Ve složení INCI na etiketě produktu se označují těmito názvy a často končí na tyto koncovky:

  • -conol, -cone, -siloxane např., Dimethicon, Cyclopentasiloxane…

 

K dalším běžně užívaným tukovým základům patří silikony. Tyto syntetické polymery křemíku též bývají levné, a proto se často přidávají do nekvalitní kosmetiky. Vyrábí se jich hodně typů, které se liší svými vlastnostmi – mohou být olejovité, pryskyřičnaté, voskovité atd. Chemikům se moc líbí, neboť při jejich syntéze mohou vytvářet rozličné řetězce, což pak pozměňuje jejich vlastnosti. Avšak našemu organismu tyto syntetické sloučeniny zjevně neprospívají, neboť nejsou téměř vůbec biologicky odbouratelné.

 

PARFEMACE

Ve složení INCI na etiketě produktu se označují názvem:

  • Parfume

 

Převážná část těchto výrobků bývá též navoněná umělými parfémy a ochucená různými příchutěmi. Syntetické vonné látky přitom mohou citlivějším lidem způsobit rozličné problémy. U alergických jedinců mohou vyvolat např. nepříjemné ekzémy a v krajním případě až život ohrožující reakce.

Parfémy se řadí hned za konzervanty jako druhý nejčastější zdroj alergií. Za tyto dvě skupiny ingrediencí se z hlediska možných rizik řadí umělá barviva. Nejhorší pověst mají azobarviva, jež mohou procházet skrze kůži do krve a poškozují zejména játra. Vědecké studie též prokázaly, že mnohá azobarviva zvyšují riziko vzniku rakoviny.

Nesmíme zapomenout ani na PARABENY, ETHOXYLÁTY, NANOMATERIÁLY, TEA…

EXISTUJE ŘEŠENÍ? ANO, PŘÍRODNÍ KOSMETIKA.

Aby výše uváděné nevyvolalo dojem, že jsou všechny tyto produkty rizikové, dodejme, že lze sehnat i kvalitnější prostředky k péči o rty.

Pokud někomu vysychají rty, může k jejich ochraně použít pomádu s vhodným tukovým základem. Hodnotnější kosmetické prostředky obsahují třeba lanolin, ricinový olej, včelí vosk i další příznivě působící složky, jako jsou vitamíny, extrakty či výtažky z bylin, plodů atd. Pro zvýšení dobrého pocitu mohou tyto produkty obsahovat i z přírody pocházející éterické oleje.

 

ZÁVĚREM

Při výběru kosmetiky se zajímejte o složení, nekupujte podle ceny, známé značky a nespokojte se jenom s přírodně vyhlížejícím obalem.

Kam pokračovat ve čtení

Kosmetička radí – Pleťové oleje

Kosmetička radí – Pleťové oleje

Oleje jsou božské a pro pleť velmi přínosné, ALE! Není olej, jako olej. Ne každý olej je vhodný pro každý typ pleti. Oblíbený kokosák nebo bambucké máslo mažete na pleť místo krému, domníváte se, že Vás zbaví suché pokožky, a nebo, že je to lepší přírodnější varianta než nějaký krém. Často se také chybuje ve způsobu nanášení. Pojďte si v olejích a v jejich správném použití udělat jasno.

Kosmetička radí – Jak zregenerovat pleť po létě

Kosmetička radí – Jak zregenerovat pleť po létě

Léto končí, je vhodný čas změnit kosmetickou péči a zaměřit se na následky způsobené horkým létem. Je ideální čas na regeneraci, obnovu, bělení, projasnění, anti-age. Jak si poskládat domácí péči? Jaké přípravky jsou vhodné pro domácí použití? Co pomůže na pigmentové skvrny? Naše kosmetička Martina pro Vás vybrala ty nejvhodnější přípravky vhodné k regeneraci po létě. Pro více informací čtěte...

Jak nejlépe uchovávat kosmetiku

Jak nejlépe uchovávat kosmetiku

Kosmetika není věčná a jako většina všech produktů má určitou dobu spotřeby a velmi záleží na jejím skladování. V létě to platí dvojnásob. Vysoké teploty a sluneční záření mají na kosmetiku negativní vliv. Jak uchovávat kosmetiku? A co takové opalovací přípravky, tam si dejte velký pozor. Takový krém z loňského léta stojí za nejedním spálením či sluneční alergií...

Komentáře ke článku

Odebírejte novinky a zajímavosti

Odhlásit se můžete kdykoliv!

UKLÁDÁM..

Váš e-mail byl úspešně uložen. Děkujeme.