Rtěnky, lesky, balzámy – péče nebo naprostý opak.

Rtěnky, lesky, balzámy – péče nebo naprostý opak.

CO UŽÍVAT K PÉČI O RTY

Často se užívají balzámy či různé „zázračné produkty“ na rty. Mnozí lidé se přitom domnívají, že tím prospějí svému zdraví. Kdyby ovšem nahlédli do složení těchto produktů, tak by zjistili, že ani „jelení lůj“ neobsahuje to, co by dle názvu oprávněně očekávali.

Převážná část běžně nabízených prostředků na rty obsahuje PARAFÍNY, SILIKONY, SYNTETICKÉ VOSKY, RŮZNÉ PARFEMACE, PŘÍCHUTĚ, BARVIVA A DALŠÍ CHEMIKÁLIE.

 

RTĚNKY A LESKY

Většina žen si též rty maluje rtěnkou. Zřejmě si neuvědomují, co si přitom na svá ústa nanášejí. Kdyby ovšem zjistily, jakým zdravotním dopadům se v důsledku toho vystavují, zřejmě by se zhrozily. Převážná část rtěnek obsahuje nemálo škodlivin, jejichž časté používání může jen těžko zůstat bez následků. Nezanedbatelná část přípravků, jež se nanáší na rty, se dostává přímo do těla. Jejich uživatelé je totiž sní.

Rtěnky, lesky, balzámy – péče nebo naprostý opak.

Pokud někdo používá rtěnku denně, po desítky let, pochopitelně jí spolyká značné množství. Uvádí se, že žena, jež celoživotně používá rtěnku, jí sní průměrně kolem 3,5 kg.

NA SLOŽENÍ ZÁLEŽÍ, CO JE TEDY UVNITŘ?

 

ROPNÉ PRODUKTY

Tukový základ většinou tvoří levné ropné produkty, jež se označují jako minerální oleje či parafíny. Mají vysokou stabilitu, rezistenci a trvanlivost, což sice může vyhovovat výrobcům, avšak nikoli naší pokožce – vytvářejí totiž na kůži neprodyšný film. Kromě toho spojují některé studie aromatické uhlovodíky z ropy se zvýšením rizika vzniku nádorových onemocnění kůže.

Neměli bychom proto podceňovat časté užívání ropných derivátů, které bývají značeny jako: Paraffin, Paraffinum Liquidum, Cera Microcristallina, Mineral Oil, vazelína atd.

SILIKONY

K dalším běžně užívaným tukovým základům patří silikony. Tyto syntetické polymery křemíku též bývají levné, a proto se často přidávají do nekvalitní kosmetiky. Vyrábí se jich hodně typů, které se liší svými vlastnostmi – mohou být olejovité, pryskyřičnaté, voskovité atd. Chemikům se moc líbí, neboť při jejich syntéze mohou vytvářet rozličné řetězce, což pak pozměňuje jejich vlastnosti. Avšak našemu organismu tyto syntetické sloučeniny zjevně neprospívají, neboť nejsou téměř vůbec biologicky odbouratelné.

 

PARFEMACE

Převážná část těchto výrobků bývá též navoněná umělými parfémy a ochucená různými příchutěmi. Syntetické vonné látky přitom mohou citlivějším lidem způsobit rozličné problémy. U alergických jedinců mohou vyvolat např. nepříjemné ekzémy a v krajním případě až život ohrožující reakce.

Parfémy se řadí hned za konzervanty jako druhý nejčastější zdroj alergií. Za tyto dvě skupiny ingrediencí se z hlediska možných rizik řadí umělá barviva. Nejhorší pověst mají azobarviva, jež mohou procházet skrze kůži do krve a poškozují zejména játra. Vědecké studie též prokázaly, že mnohá azobarviva zvyšují riziko vzniku rakoviny.

EXISTUJE ŘEŠENÍ? ANO, PŘÍRODNÍ KOSMETIKA.

Aby výše uváděné nevyvolalo doje, že jsou všechny tyto produkty rizikové, dodejme, že lze sehnat i kvalitnější prostředky k péči o rty.

Pokud někomu vysychají rty, může k jejich ochraně použít pomádu s vhodným tukovým základem. Hodnotnější kosmetické prostředky obsahují třeba lanolin, ricinový olej, včelí vosk i další příznivě působící složky, jako jsou vitamíny, extrakty či výtažky z bylin, plodů atd. Pro zvýšení dobrého pocitu mohou tyto produkty obsahovat i z přírody pocházející éterické oleje.

 

ZÁVĚREM

Při výběru kosmetiky se zajímejte o složení, nekupujte podle ceny, známé značky a nespokojte se jenom z přírodně vyhlížejícím obalem.

Kam pokračovat ve čtení

Jak chránit pleť nejen před jarním sluníčkem?

Jak chránit pleť nejen před jarním sluníčkem?

Sluníčko je úžasné, dodává nám energii, nádech opálení, tělo produkuje potřebným vitamín D. Bohužel je také velmi agresivní, způsobuju nevratné poškození buněk, předčasné stárnutí pleti, různé alergie, pigmentové skvrny a je proto velmi důležité zvolit správnou ochranu. A to nejen v létě, ale i v průběhu celého roku.

Péče o pleť, vlasy, tělo i nehty v zimním období

Péče o pleť, vlasy, tělo i nehty v zimním období

Zima, vítr, chlad, mráz, časté přechody z tepla do zimy, přetopené místnosti, smog, slabší pitný režim, UV záření a silnější vrstva oblečení, to je hlavní výčet faktorů, které ovlivňují stav naší pokožky. Jak tedy správně pečovat a jaké produkty jsou v zimě nejvhodnější?

Epigenetická séra – kosmetická péče budoucnosti

Epigenetická séra – kosmetická péče budoucnosti

Novinka - inteligentní epigenetická séra ve spreji, která efektivně bojují se všemi známkami stárnutí, citlivostí a akné. Séra pronikají hluboko do našich buněk, kterým předávají důležité informace, zlepšují jejich biochemické vlastnosti a restartují mechanismy, které naše pleť využívala, když byla mladá. Skutečný průlom v kosmetické péči.

Komentáře ke článku

2 dárky ke každému nákupu 2 dárky ke každému nákupu

Velikonoční akce 15. - 22.4.

2 dárky ke každému nákupu
v hodnotě 150 Kč

Cestovní šampón pro vitalitu & lesk. Ochranný kondicionér.

Odebírejte novinky a zajímavosti

Odhlásit se můžete kdykoliv!

UKLÁDÁM..

Váš e-mail byl úspešně uložen. Děkujeme.