Kategorie

Ingredience

Produkty

Jak nejlépe uchovávat kosmetiku

Jak nejlépe uchovávat kosmetiku

Kosmetika není věčná a jako vše ostatní má určitou dobu spotřeby a velmi záleží na jejím skladování.  Tak, jako sledujeme při nákupu potravin datum spotřeby, potraviny uchováváme dle potřeby v lednici, ve spíži, ve sklepě a je to pro nás samozřejmostí, stejnou pozornost bychom měli věnovat kosmetickým přípravkům.

 

Hlídejte datum spotřeby: 

Každý kosmetický přípravek má svou dobu trvanlivosti, která se různí.

 

Symbol otevřeného kelímku

Nejčastěji najdete na krabičce symbol tzv. OTEVŘENÝ KELÍMEK a pod nimi počet měsíců, do kdy je přípravek potřeba spotřebovat od otevření, např. 12M = 12 měsíců, 6M = 6 měsíců po otevření… Doba spotřeby se tedy u těchto přípravků začíná měřit od jejich otevření.

 • Tento způsob se používá v Evropě u kosmetiky, která má testovanou stabilitu na minimálně 30 měsíců od data výroby bez otevření. Pokud je tedy přípravek nový, neporušený, neotevřený, vydrží při správném skladování cca 2 roky (raději uvádíme časovou odchylku 6 měsíců, bereme v potaz čas, kdy je přípravek na skladě u výrobce nebo distributor a teprve poté se dostane k Vám).
 • Náš TIP: poznačte si na obal, kdy jste přípravek otevřeli – použijte popisovač, samolepku nebo nějaký štítek.
Jak nejlépe uchovávat kosmetiku

Označení spotřeby je uvedeno na každém obalu. V tomto případě spotřebujte do 12 měsíců od otevření.

Symbol přesýpacích hodin

Další možností, jak označit expiraci je symbol PŘESÝPACÍCH HODIN, která se používá u přípravků s kratší životností než 30 měsíců. U takových přípravků můžete také najít přímo přesné datum spotřeby např. označení Spotřebujte do nebo zkratky BBE / Exp. Best Before Expiration/ Expiration. Takové přípravky v naší nabídce nenajdete, ale raději tuto informaci uvádíme pro Vaše kompletní informace.

 

Bez označení

Některé přípravky dokonce NEVYŽADUJÍ OZNAČENÍ ani jedním z uvedených způsobů viz. výše, protože se během jejich používání  kvalita nezhoršuje.

 • Jsou to například parfémy, kde je vysoká koncentrace alkoholu, produkty na jedno použití (např. jednorázové plátýnkové masky) nebo aerosoly.

 

Co si dále pohlídat?

 

Čisté ruce:

Možná se Vám to zdá jako zbytečná poznámka, přesto je velmi důležitá. Pokud nepoužíváme špachtličky nebo není náš přípravek s dávkovačem, nějakou pumpičkou, je důkladné umytí rukou velmi důležité. Za nehty se schovává celá řada mikrobů a nečistot, které můžeme do přípravku zanést a znehodnotit ho. Pokud používáte špachtličku, vždy ji opláchněte čistou vodou, popřípadě vydezinfikujte.

 

Skladování:

Zlaté pravidlo – tma, sucho, stálá teplota. Kosmetika určitě nepatří na okno, kde se často mění teplota, svítí sluníčko nebo na poličku nad topením, apod. Škodí jí i velká vlhkost. Ideální teplota je mezi 15 max. 25 °C.

Přípravky, které nepoužíváte denně, uložte např. do skříňky. Ty, které používáte denně, vždy důkladně zašroubujte a zamezte přístupu vzduchu. Např. pleťové masky s obsahem jílu, pokud nejsou dobře uzavřeny, předčasně vysychají.

Pozor na lednici – v lednici uchovávejte pouze přípravky, na kterých je to výslovně uvedeno. Jinak kosmetika do lednice nepatří. Chlad změní strukturu produktu, změní roztíratelnost a vůbec celkové chování daného produktu. U přírodní kosmetiky, kde jsou ve velké míře zastoupeny oleje, vosky a másla, to platí dvojnásob.

 

Co sluníčko a opalovací přípravky?

Pokud se jedná o nový produkt opět se řiďte znakem otevřeného kalíšku a spotřebujte do daného data po otevření.

Jak správně uchovávat sluneční kosmetiku, nejen na pláži.

 • Nevystavujte krémy přímému slunci (na pláži dejte alespoň do tašky, pod ručník).
 • Doma uchovávejte na suchém, tmavém a chladném místě.
 • Při používání opalovacího krému si dobře vyčistěte ruce a zbavte pokožku písku a ihned po použití důkladně uzavřete balení a zbavte jej písku a nečistot.
 • Neměňte originální balení – krém vždy ponechte v původním balení, nedávejte do jiné nádoby, kalíšku.
 • TIP: Vychytávka chladící taška – super na svačinu, lahev vody, ale i na skladování opalovacích přípravků přímo na pláži.

 

Co s loňským opalovacím krémem?

 • Zkontrolujte konzistenci, vůni, roztíratelnost. Zkuste ho nejprve rozetřít zda v něm nejsou hrudky, zda se neoddělily jednotlivé složky – vodná fáze a olej, zkontrolujte vůni i barvu. Pokud je vše v pořádku a k tomu všemu  jste dodržovali doporučení o skladování viz výše, krém je stále účinný. Pokud jste zaznamenali nějakou změnu a odchylku, neriskujte a produkt již více nepoužívejte.
 • Doporučujeme však neriskovat a na první slunění použít zbrusu nový přípravek.

 

Čištění štětců a nástrojů:

Pozornost věnujte i kosmetickým nástrojům, jako jsou štětce, houbičky… Tyto nástroje, pokud se pravidelně nečistí, jsou semeništěm mikrobů a bakterií, které mohou znehodnotit, jak produkt samotný, tak způsobit i různé problémy s pletí.

 • Dezinfekce štětců speciálními přípravky, pravidelné vyprání ve vlažné vodě s kapkou šamponu či ekologického mýdla je ideální.
 • Houbičky také dezinfikujte, perte a daleko častěji měňte za nové.

 

Dezinfekce kosmetických pomůcek

Pro ochranu svého zdraví, jsme aktuálně připraveni udělat maximum. Důkladně si myjeme ruce, nosíme roušku, dezinfikujeme častěji prostory a plochy. Nezapomínáme ani na telefon, který je naší 3 rukou. A co kosmetika? Co kosmetické pomůcky, které denně používáme? Štětce, houbičky, krabičky, pudřenky, rtěnky i krémy samotné si zaslouží zodpovědný přístup a pravidelné čištění a dezinfikování. V článku se dozvíte jak a čím dezinfikovat a čistit.

Kam pokračovat ve čtení

Fascinující síla BIO šnečího extraktu

Fascinující síla BIO šnečího extraktu

Šnečí extrakt je jednou z nejcennějších a nejvíce fascinujících ingrediencí. Pomáhá stimulovat produkci kolagenu a elastinu, látek, které pokožka přirozeně produkuje, ale které se s věkem dramaticky snižují. Je vyhledávanou složkou v omlazení, redukci vrásek, při léčbě akné a jizev.  Řada LOOM italské značky BIOEARTH je unikátní kvalitou a množstvím daného extraktu, jako první v Evropě získala BIO certifikaci, je CRUELTLY FREE díky ruční metodě sběru a chovu na volném prostranství. Objevte s námi sílu šnečího extraktu. Pro koho je vhodný? Co dokáže s naší pletí a mnohem více se dočtěte v našem článku.

Nová generace sluneční péče BIOEARTH

Nová generace sluneční péče BIOEARTH

Sluneční péče nové generace. Bezpečné složení bez problematických chemických filtrů, široký výběr produktů pro všechny typy pleti, i tu nejcitlivější - dětskou. Pečující přírodní složení, skvělá roztíratelnost. Dejte sbohem hutným krémům, které nejdou rozetřít, vytváří bílé mapy a pleť je lesklá a mastná. Sluneční péče BIOEARTH Vás nadchne.

BIO repelenty

BIO repelenty

V létě si rádi užíváme čas venku – příroda, parky, zahrady, terasy, výlety. S teplejším počasím bohužel přichází i hmyz, který nás obtěžuje. Z příjemného času stráveného venku v přírodě i na zahradě se stává nepříjemný zážitek. Je skvělé, že existují již přírodní repelenty místo klasických chemických, které jsou pro naše tělo i životní prostředí velkou zátěží. V novém článku se dozvíte vše o přírodních repelentech i to, jak si doma připravit svůj vlastní repelent.

Komentáře ke článku

Odebírejte novinky a zajímavosti

Odhlásit se můžete kdykoliv!

UKLÁDÁM..

Váš e-mail byl úspešně uložen. Děkujeme.