Kategorie

Ingredience

Produkty

Ropa v kosmetice

Možná si říkáte, co má ropa společného s kosmetikou? Velmi mnoho.

Slovo ropa přímo ve složení kosmetiky nenajdete, schovává se za jiné názvy – parafín, minerální olej, vazelína, Propylen glycol. To jsou tzv. deriváty, které se oddělují právě při zpracování ropy.

Jak se ropa zpracovává?

Ropa se vytěží, je převezena do rafinérie a tam se čistí. Začíná tzv. proces rektifikace, což je oddělování jednotlivých částí. Zahříváním ropy se oddělují benzin, plyny, petrolej a v poslední části mazut.  A právě z mazutu se vyrábějí různé druhy olejů např. mazací oleje motorové nebo speciální oleje hydraulické, transformátorové a další. Oleje vyrobené z ropy se nazývají minerální. Mazut se nejdříve odasfaltuje, pak rafinuje a pak se z něho v dalším bodě procesu získává tzv. gáč, ze kterého se izoluje parafín, petrolátum a cereziny.

Co na to říkáte? Ještě máte chuť pořídit si zázračný balzám na rty, který tohle obsahuje?

Levná náhražka za kvalitu

Ano, parafín, vazelína a minerální oleje jsou levnou variantou a náhradou za přírodní oleje, másla a vosky. Na rozdíl od blahodárných olejů, je jejich přínos pro pleť mizivý. Vytvoří neprodyšný film, pod kterým pokožka nedýchá. Patří mezi tzv. komedogenní složky, což znamená, že ucpávají póry a to může vést ke vzniku akné.

Minerální oleje či parafíny mají vysokou stabilitu, rezistenci a trvanlivost, což sice může vyhovovat výrobcům, avšak nikoli naší pokožce – vytvářejí totiž na kůži neprodyšný film. Kromě toho spojují některé studie aromatické uhlovodíky z ropy se zvýšením rizika vzniku nádorových onemocnění kůže. Neměli bychom proto podceňovat časté užívání ropných derivátů.

Znáte?

Kosmetická vazelína – v pomádách, balzámech na rty, v lescích na rty, v krémech, samostatně na promaštění 🙁 – opak je pravdou!

 • př. Suché rty – stále je mažete, v každé kabelce máte pomádu a stále jsou suché? Důvod – ropa.

 

Parafínová lázeň – nadšeně si dopřáváte lázeň v horkém parafínu, Vaše ruce jsou pak jako samet 🙁 – opak je pravdou!

 • př. Suché ruce, trápí Vás ekzém, prasklinky – po lázni máte pocit dokonalých rukou, a po chvilce jsou zase napjaté, suché, svědí a potřebují přimazat? Důvod – ropa.

Příroda je nejvíc

Dopřejte sobě, své pleti, tělu i životnímu prostředí opravdové přírodní masťové základy – přírodní vosky, čisté a blahodárné oleje a másla. 

Rostlinné oleje, másla a především vosky dokáží kůži ochránit proti chladu a větru, zatímco se postarají o hydrataci a regeneraci. Dovolují pleti dýchat a jsou pro ni skutečným přínosem. Přírodní kosmetika je těchto blahodárných složek plná. Tak dobrou chuť.

 

Přínos přírodních olejů

 • Různé druhy olejů obsahují široké spektrum vitamínů od A, B, B1, B2, B5, C, E, K
 • Minerály např. draslík, hořčík, mangan nebo železo…
 • Zdroj esenciálních mastných kyselin (omega 6, omega 3, kyselina linolová)
 • Zdroj kyseliny olejové – přispívající k udržení hydratace a k celkové ochraně epidermis
 • Triglyceridy a skvalen, které se podílí na udržení buněčné soudržnosti vnější vrstvy pokožky, udržují v pokožce úroveň hydratace, zachovávají flexibilitu

 

Účinky přírodních olejů

Různé druhy olejů mají různé funkce a účinky na pleť:

 • Zklidňují svědění kůže, hojí popraskanou a suchou pokožku a hydratují
 • Chrání proti ultrafialovému záření a před poškozením kůže
 • Výborné na pleť trpící lupénkou, neurodermatitidou, na spáleniny, zanícenou pokožku
 • Zdroj esenciálních mastných kyselin (omega 6, omega 3, kyselina linolová)
 • Stimulují tvorbu kolagenu, zpomalují příznaky předčasného stárnutí pleti a výskyt vrásek
 • Patří mezi velmi silné antioxidanty – chrání proti volným radikálům a předčasnému stárnutí

 

A mohli bychom pokračovat dále.

Přírodních olejů je obrovské množství – mandlový, slunečnicový, avokádový, arganový, sezamový, růžový, dýňový, rýžový, meruňkový, šípkový, jojobový, granátový, kokosový, ricinový, neemový….Je skutečně z čeho vybírat.

 

Geniální přírodní vosky

Vazelínu netřeba. Výborně poslouží včelí vosk, různé rostlinné vosky, bambucké máslo –  vytváří na pokožce jemný povlak, který ji účinně chrání před nepříznivým vnějším prostředím.

Co umí?

 • Chrání před chladem, mrazem a podrážděním či poraněním.
 • Chrání proti foto stárnutí – ochrana před sluníčkem.
 • Podporují přirozenou regeneraci a urychlují hojení.
 • Bambucké máslo má anti-agingové účinky, to mají za následek alfa-amyrin a lupeol, který je v Bambuckém másle obsažený, pleť si vytváří více kolagenu po jeho nanesení.
 • Hluboce hydratuje, používá se jako prevence těhotenských strií, pro masáž svalů, ošetření dermatitidy, ekzematické pokožky, poskytuje pokožce okamžité zjemnění, udržuje její vyrovnanou hydrataci.
 • Představuje významný zdroj protizánětlivých látek, podporuje produkci kolagenu.
 • …….………….

 

Čtěte složení

Jak jsme již několikrát napsali a řekli. Kosmetika je mnohem složitější a komplexnější, než se zdá. Nenechte se zlákat názvem přírodní, pro vegany, bez parabenů,  netestováno na zvířatech, nic z toho ještě neznamená, že uvnitř je vše v pořádku.

Transparentnost chybí! Bohužel. Často na internetu najdete produkt, který je označován jako přírodní, ale jeho složení, tedy INCI, nedohledáte. Transparentnost je u nás na prvním místě. Vždy víte, co daný produkt obsahuje a jednotlivé složky si můžete prostudovat i v sekci Ingredience. 

Dopřejte sobě, své pleti, tělu i životnímu prostředí to nejlepší. Vždyť jde o Vás, o Vaše zdraví, o Vaše peníze!

 

 

ZDROJ:

Základy zpracování a využití ropy. Autor: doc. Ing. Josef Blažek CSc. a doc. Ing. Vratislav Rábl CSc. , rok 2006 Celá studie

zde:  http://147.33.74.135/knihy/uid_isbn-80-7080-619-2/pages-img/obalka-1.html

Ing. Vít Syrový – článek pro Krásu na míru o složení rtěnek a balzámů na rty

zde: https://www.krasanamiru.cz/rtenky-lesky-balzamy-pece-naprosty-opak/

Kam pokračovat ve čtení

Kosmetička radí – Pleťové oleje

Kosmetička radí – Pleťové oleje

Oleje jsou božské a pro pleť velmi přínosné, ALE! Není olej, jako olej. Ne každý olej je vhodný pro každý typ pleti. Oblíbený kokosák nebo bambucké máslo mažete na pleť místo krému, domníváte se, že Vás zbaví suché pokožky, a nebo, že je to lepší přírodnější varianta než nějaký krém. Často se také chybuje ve způsobu nanášení. Pojďte si v olejích a v jejich správném použití udělat jasno.

Kosmetička radí – Jak zregenerovat pleť po létě

Kosmetička radí – Jak zregenerovat pleť po létě

Léto končí, je vhodný čas změnit kosmetickou péči a zaměřit se na následky způsobené horkým létem. Je ideální čas na regeneraci, obnovu, bělení, projasnění, anti-age. Jak si poskládat domácí péči? Jaké přípravky jsou vhodné pro domácí použití? Co pomůže na pigmentové skvrny? Naše kosmetička Martina pro Vás vybrala ty nejvhodnější přípravky vhodné k regeneraci po létě. Pro více informací čtěte...

Jak nejlépe uchovávat kosmetiku

Jak nejlépe uchovávat kosmetiku

Kosmetika není věčná a jako většina všech produktů má určitou dobu spotřeby a velmi záleží na jejím skladování. V létě to platí dvojnásob. Vysoké teploty a sluneční záření mají na kosmetiku negativní vliv. Jak uchovávat kosmetiku? A co takové opalovací přípravky, tam si dejte velký pozor. Takový krém z loňského léta stojí za nejedním spálením či sluneční alergií...

Komentáře ke článku

Odebírejte novinky a zajímavosti

Odhlásit se můžete kdykoliv!

UKLÁDÁM..

Váš e-mail byl úspešně uložen. Děkujeme.